G6AK-474P-ST-US-DC12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
G6AK-474P-ST-US-DC12
Manufacturer
Omron Electronic Components
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 12VDC
Manufacturer :
Omron Electronic Components
Product Category :
Signal Relays, Up to 2 Amps
Published :
Mounting Type :
Through Hole
Coil Current :
26.7mA
Release Time :
7ms
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Series :
G6A
Coil Resistance :
450Ohms
Must Operate Voltage :
8.4VDC
Termination Style :
PC Pin
Contact Material :
Silver (Ag), Gold (Au)
Coil Type :
Latching, Dual Coil
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current) :
2A
Switching Voltage :
250VAC 220VDC -Max
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-40°C~70°C