G6A-434P-ST40-US-DC48
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
G6A-434P-ST40-US-DC48
Manufacturer
Omron Electronic Components
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 1A 48VDC
Manufacturer :
Omron Electronic Components
Product Category :
Signal Relays, Up to 2 Amps
Body Breadth :
10.1 mm
Coil Type :
Non Latching
Must Release Voltage :
4.8VDC
ECCN Code :
EAR99
Physical Dimension :
35.4mm x 10.1mm x 8.4mm
Surface Mount :
No
Packaging :
Tube
Contact Voltage(DC)-Max :
30V
Body Length or Diameter :
35.4mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Published :
Operate Time :
7ms
Release Time :
5ms
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Must Operate Voltage :
33.6VDC
Coil Resistance :
5.76kOhm
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Contact Form :
4PDT (4 Form C)
Termination Style :
PC Pin
Reference Standard :
CSA; UL
Series :
G6A
Coil Current :
8.3mA
Factory Lead Time :
8 Weeks
Contact Rating (Current) :
1A
Coil/Input Supply Type :
DC
Contact Voltage(AC)-Max :
125V
Body Height :
8.4mm
Operating Temperature :
-40°C~70°C
Switching Voltage :
250VAC 220VDC -Max
HTS Code :
Mounting Type :
Through Hole
Coil Power :
400mW
Contact Material :
Silver Palladium (AgPd), Gold (Au)
Coil Voltage :
48VDC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Relay Action :
Momentary
Contact (AC) Max Rating R Load :
.6A@125VAC