G5S6504Z
Mfr.Part #
G5S6504Z
Manufacturer
Global Power Technology Co. Ltd
Package / Case
8-PowerTDFN
Description
SIC SCHOTTKY DIODE 650V 4A DFN5
Manufacturer :
Current - Average Rectified (Io) :
15.45A
Supplier Device Package :
8-DFN (4.9x5.75)
Package / Case :
8-PowerTDFN
0 ns
Config. :
Single
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
Speed :
No Recovery Time > 500mA (Io)
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 175°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50 µA @ 650 V
Capacitance @ Vr, F :
181pF @ 0V, 1MHz
Vrrm(V) :
650
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.6 V @ 4 A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
650 V
Datasheets
G5S6504Z
Global Power Technology Co. Ltd G5S6504Z
Silicon Carbide Schottky Diode Rectifier No Recovery Time > 500mA (Io) 1.6 V @ 4 A -55°C ~ 175°C 50 μA @ 650 V 8-PowerTDFN Surface Mount
G5S6504Z Overview
G5S6504Z Features
G5S6504Z Applications
There are a lot of Global Power Technology-GPT
G5S6504Z applications of single-phase diode rectifier.
Manufacturer related products
    SIC SCHOTTKY DIODE 1200V 20A 3-P
    SIC SCHOTTKY DIODE 650V 10A 3-PI
    SIC SCHOTTKY DIODE 1200V 10A 3-P
    SIC SCHOTTKY DIODE 1200V 40A 2-P
    SIC SCHOTTKY DIODE 1200V 16A 3-P
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB