G5S12015A
Mfr.Part #
G5S12015A
Manufacturer
Global Power Technology-GPT
Package / Case
TO-220-2
Description
SIC SCHOTTKY DIODE 1200V 15A 2-P
Manufacturer :
Global Power Technology-GPT
Capacitance @ Vr, F :
1370pF @ 0V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
53A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50 µA @ 1200 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.7 V @ 15 A
Package / Case :
TO-220-2
Series :
Supplier Device Package :
TO-220AC
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1200 V
Speed :
No Recovery Time > 500mA (Io)
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 175°C
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
G5S12015A
Global Power Technology-GPT G5S12015A
Silicon Carbide Schottky Diode Rectifier No Recovery Time > 500mA (Io) 1.7 V @ 15 A -55°C ~ 175°C 50 μA @ 1200 V TO-220-2 Through Hole
G5S12015A Overview
G5S12015A Features
G5S12015A Applications
There are a lot of Global Power Technology-GPT
G5S12015A applications of single-phase diode rectifier.
Manufacturer related products
    SIC SCHOTTKY DIODE 650V 4A 3-PIN
    SIC SCHOTTKY DIODE 650V 6A 3-PIN
    SIC SCHOTTKY DIODE 650V 8A 3-PIN
    SIC SCHOTTKY DIODE 650V 12A 3-PI
    SIC SCHOTTKY DIODE 1200V 4A 3-PI
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB