G5AU-237P-DC12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
G5AU-237P-DC12
Manufacturer
Omron Electronic Components
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 12VDC
Manufacturer :
Omron Electronic Components
Product Category :
Signal Relays, Up to 2 Amps
Operating Temperature :
-40°C~70°C
Coil Resistance :
720Ohms
Operate Time :
5ms
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Coil Current :
16.7mA
Switching Voltage :
125VAC 125VDC -Max
Termination Style :
PC Pin
Coil Voltage :
12VDC
Contact Material :
Silver (Ag), Gold (Au)
Coil Type :
Latching, Single Coil
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Packaging :
Tube
Must Operate Voltage :
9.6VDC
Contact Rating (Current) :
1A