G51M08-P14QC00-0060
Mfr.Part #
G51M08-P14QC00-0060
Description
ODU MEDI-SNAP RECEPT, STY 5, SZ
Circular Connector Assemblies
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Bulkhead - Front or Rear Side Nut
Product Status :
Active
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Contact Gender :
Socket (Female)
Shell Finish :
Shell Size :
Operating Temperature :
-50°C ~ 120°C
Features :
Shell Size, MIL :
IP Rating :
IP50
Shell Material :
Polysulfone (PSU)
Cable Opening :
Series :
ODU MEDI-SNAP?
Package :
Bulk
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Color :
Black, Blue
Mounting Style :
Panel
Brand :
Contact Finish Thickness - Mating :
Applications :
Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
Contact Finish - Mating :
Gold
Subcategory :
Circular Connectors
Shell Size - Insert :
1
Number of Contacts :
14 Contact
Shielding :
Unshielded
Current Rating :
4 A
ODU USA
Voltage Rating :
25V
Current Rating (Amps) :
4A
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Termination Style :
Solder
Tradename :
ODU MEDI-SNAP
RoHS :
Details
Termination :
Solder
Backshell Material, Plating :
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Base Product Number :
G51M08-P
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Primary Material :
Plastic
Datasheets
G51M08-P14QC00-0060
Receptacle, Female Sockets Polysulfone (PSU) Panel Mount, Through Hole 14 Positions Solder Gold - 0 Push-Pull, Detent Lock
G51M08-P14QC00-0060 Overview
G51M08-P14QC00-0060 Features
ODU MEDI-SNAP? series
G51M08-P14QC00-0060 Applications
There are a lot of ODU
G51M08-P14QC00-0060 Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER