G51L0C-P14QC00-A000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
G51L0C-P14QC00-A000
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP RECEPT, STY 5, SZ
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
ODU USA
Primary Material :
Metal
Contact Gender :
Socket (Female)
Cable Opening :
Contact Finish Thickness - Mating :
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Orientation :
Brand :
Contact Material :
Brass
Shell Size - Insert :
1
Current Rating :
4 A
Mounting Feature :
Bulkhead - Front or Rear Side Nut
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Package :
Bulk
IP Rating :
IP50
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Solder
Termination Style :
Solder
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Base Product Number :
G51L0C-P
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Voltage Rating :
300V
Color :
Silver
Features :
Ground
Number of Positions :
14
Shell Material :
Brass
Subcategory :
Circular Connectors
Shell Size :
1
Product Status :
Active
Backshell Material, Plating :
Current Rating (Amps) :
4A
Shell Size, MIL :
Material Flammability Rating :
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Fastening Type :
Push-Pull
Shielding :
Unshielded
Number of Contacts :
14 Contact
Mounting Style :
Panel
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Series :
ODU MINI-SNAP? L
Datasheets
G51L0C-P14QC00-A000
Receptacle, Female Sockets Brass Panel Mount, Through Hole 14 Positions Solder Gold Chrome over Nickel 0 Push-Pull
G51L0C-P14QC00-A000 Overview
G51L0C-P14QC00-A000 Features
ODU MINI-SNAP? L series
G51L0C-P14QC00-A000 Applications
There are a lot of ODU
G51L0C-P14QC00-A000 Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER