G41M07-P10LCC0-0080
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
G41M07-P10LCC0-0080
Manufacturer
ODU
Description
ODU MEDI-SNAP RECEPT, STY 4, SZ
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Contacts :
10 Contact
Primary Material :
Plastic
Mounting Style :
Panel
Series :
ODU MEDI-SNAP?
Subcategory :
Circular Connectors
Shell Size :
1
Voltage Rating :
25V
Base Product Number :
G41M07-P
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
RoHS :
Details
Contact Material :
Brass
Product Status :
Active
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Size - Insert :
1
Orientation :
Operating Temperature :
-50°C ~ 120°C
Backshell Material, Plating :
Shell Finish :
IP Rating :
IP67
Contact Finish Thickness - Mating :
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Brand :
Termination :
Solder Cup
Mounting Feature :
Bulkhead - Rear Side Nut
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Termination Style :
Solder
Color :
Black, Gray
Current Rating (Amps) :
4A
ODU USA
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Shell Material :
Polysulfone (PSU)
Applications :
Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
Current Rating :
4 A
Contact Gender :
Socket (Female)
Cable Opening :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Size, MIL :
Number of Positions :
10
Ingress Protection :
IP64/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Features :
Mounting Type :
Panel Mount
Shielding :
Unshielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Package :
Bulk
Tradename :
ODU MEDI-SNAP
Datasheets
G41M07-P10LCC0-0080
Receptacle, Female Sockets Polysulfone (PSU) Panel Mount 10 Positions Solder Cup Gold - 0 Push-Pull, Detent Lock
G41M07-P10LCC0-0080 Overview
G41M07-P10LCC0-0080 Features
ODU MEDI-SNAP? series
G41M07-P10LCC0-0080 Applications
There are a lot of ODU
G41M07-P10LCC0-0080 Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER