G400S-SM-480
- Mfr.Part #
- G400S-SM-480
- Manufacturer
- GHI Electronics, LLC
- Description
- IC MOD ARM926EJ-S 400MHZ 32KB
- Stock
- 570
- In Stock :
- 570
- Manufacturer :
- GHI Electronics, LLC
- Product Category :
- Microcontrollers, Microprocessor, FPGA Modules
- Size / Dimension :
- 1.90 x 1.30 48.3mmx33.1mm
- Module/Board Type :
- MPU Core
- Published :
- 2001
- Moisture Sensitivity Level (MSL) :
- 6 (Time on Label)
- Flash Size :
- 4MB External
- RAM Size :
- 32KB Internal 128MB External
- Speed :
- 400MHz
- RoHS Status :
- ROHS3 Compliant
- Operating Temperature :
- -40°C~85°C
- Core Processor :
- ARM926EJ-S
- Factory Lead Time :
- 6 Weeks
- Datasheets
- G400S-SM-480
MPU Core ARM926EJ-S 1.90 x 1.30 48.3mmx33.1mm -40°C~85°C 4MB External 32KB Internal 128MB External 400MHz
G400S-SM-480 Overview
The module or board type of the microcontroller is MPU Core.Microprocessor chip is driven by a processor with ARM926EJ-S cores.-40°C~85°C is the default setting for the microcontroller.The MCU electronics's size of flash is 4MB External.To ensure that the software runs normally, the RAM size is reduced to 32KB Internal 128MB External.The MCU chip operates in 400MHz speed.
G400S-SM-480 Features
Core processor of ARM926EJ-S
Flash size of 4MB External
Speed of 400MHz
G400S-SM-480 Applications
There are a lot of GHI Electronics, LLC
G400S-SM-480 Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules applications.
- Industrial Automation
- Industrial Instrumentation
- Embedded Control Processing
- Embedded User Interfaces
- Test and Measurement
- Medical Devices
- Data Acquisition
- Industrial Control
- Process Control
- Process Monitoring
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
| Part | Manufacturer | Stock | Description |
|---|---|---|---|
| G400BN | GHI Electronics, LLC | 6,152 | RF ANT 410MHZ WHIP STR BNC MALE |