G3S12015H
Mfr.Part #
G3S12015H
Manufacturer
Global Power Technology Co. Ltd
Package / Case
TO-220-2 Full Pack
Description
SIC SCHOTTKY DIODE 1200V 15A 2-P
Manufacturer :
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Series :
Mounting Type :
Through Hole
Product Status :
Active
Package :
Tape and Box (TB)
Package / Case :
TO-220-2 Full Pack
Supplier Device Package :
TO-220F
Speed :
No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) :
0 ns
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.7 V @ 15 A
Current - Average Rectified (Io) :
21A
Capacitance @ Vr, F :
1700pF @ 0V, 1MHz
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 175°C
Diode Type :
Silicon Carbide Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1200 V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50 µA @ 1200 V
Datasheets
G3S12015H
Global Power Technology Co. Ltd G3S12015H
Silicon Carbide Schottky Diode Rectifier No Recovery Time > 500mA (Io) 1.7 V @ 15 A -55°C ~ 175°C 50 μA @ 1200 V TO-220-2 Full Pack Through Hole
G3S12015H Overview
G3S12015H Features
G3S12015H Applications
There are a lot of Global Power Technology-GPT
G3S12015H applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Manufacturer related products
    SIC SCHOTTKY DIODE 1200V 20A 3-P
    SIC SCHOTTKY DIODE 650V 10A 3-PI
    SIC SCHOTTKY DIODE 1200V 10A 3-P
    SIC SCHOTTKY DIODE 1200V 40A 2-P
    SIC SCHOTTKY DIODE 1200V 16A 3-P
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB