G3S12010BM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
G3S12010BM
Manufacturer
Global Power Technology Co. Ltd
Package / Case
TO-247-3
Datasheet
Download
Description
SIC SCHOTTKY DIODE 1200V 10A 3-P
Manufacturer :
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50 µA @ 1200 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1200 V
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 175°C
Series :
Speed :
No Recovery Time > 500mA (Io)
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
TO-247-3
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.7 V @ 5 A
Supplier Device Package :
TO-247AB
Diode Type :
Silicon Carbide Schottky
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
19.8A (DC)
Package :
Tape and Box (TB)
Datasheets
G3S12010BM
Global Power Technology Co. Ltd G3S12010BM
Silicon Carbide Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode No Recovery Time > 500mA (Io) -55°C ~ 175°C TO-247-3 Through Hole
G3S12010BM Overview
G3S12010BM Features
G3S12010BM Applications
There are a lot of Global Power Technology-GPT
G3S12010BM applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    SIC SCHOTTKY DIODE 1200V 20A 3-P
    SIC SCHOTTKY DIODE 650V 10A 3-PI
    SIC SCHOTTKY DIODE 1200V 40A 2-P
    SIC SCHOTTKY DIODE 1200V 16A 3-P
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23