G3S06508H
Mfr.Part #
G3S06508H
Manufacturer
Global Power Technology Co. Ltd
Package / Case
TO-220
Description
SIC SCHOTTKY DIODE 650V 8A 2-PIN
Manufacturer :
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
650V
Packaging :
Tube-packed
Config. :
Single
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.7V @ 8A
Current - Average Rectified (Io) :
14A
Package / Case :
TO-220
Vrrm(V) :
650
Datasheets
G3S06508H
Global Power Technology Co. Ltd G3S06508H
1.7V @ 8A Tube-packed TO-220
G3S06508H Overview
G3S06508H Features
G3S06508H Applications
There are a lot of GPT
G3S06508H applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Manufacturer related products
    SIC SCHOTTKY DIODE 1200V 20A 3-P
    SIC SCHOTTKY DIODE 650V 10A 3-PI
    SIC SCHOTTKY DIODE 1200V 10A 3-P
    SIC SCHOTTKY DIODE 1200V 40A 2-P
    SIC SCHOTTKY DIODE 1200V 16A 3-P
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB