G3S06508B
Mfr.Part #
G3S06508B
Manufacturer
Global Power Technology Co. Ltd
Package / Case
TO-247-3
Description
SIC SCHOTTKY DIODE 650V 8A 3-PIN
Manufacturer :
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Reverse Recovery Time (trr) :
0 ns
Diode Type :
Silicon Carbide Schottky
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.7 V @ 8 A
Package :
Tape and Box (TB)
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
TO-247-3
Product Status :
Active
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 175°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50 µA @ 650 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
14A (DC)
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
650 V
Supplier Device Package :
TO-247AB
Series :
Speed :
No Recovery Time > 500mA (Io)
Datasheets
G3S06508B
Global Power Technology Co. Ltd G3S06508B
Silicon Carbide Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode No Recovery Time > 500mA (Io) -55°C ~ 175°C TO-247-3 Through Hole
G3S06508B Overview
G3S06508B Features
G3S06508B Applications
There are a lot of Global Power Technology-GPT
G3S06508B applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Manufacturer related products
    SIC SCHOTTKY DIODE 1200V 20A 3-P
    SIC SCHOTTKY DIODE 650V 10A 3-PI
    SIC SCHOTTKY DIODE 1200V 10A 3-P
    SIC SCHOTTKY DIODE 1200V 40A 2-P
    SIC SCHOTTKY DIODE 1200V 16A 3-P
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23