G32K0C-P19PFG0-0000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
G32K0C-P19PFG0-0000
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP RECEPT, STY 3, SZ
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Package :
Bulk
Brand :
Primary Material :
Metal
Product Status :
Active
Mounting Type :
Panel Mount
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Series :
ODU MINI-SNAP? K
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Style :
Panel
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Number of Positions :
19
Current Rating :
7.5 A
Shell Size :
2
Current Rating (Amps) :
7.5A
Color :
Silver
Cable Opening :
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Subcategory :
Circular Connectors
Shielding :
Shielded
Shell Size - Insert :
2
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Features :
Ground
Termination :
Crimp
Contact Gender :
Pin (Male)
Contact Finish Thickness - Mating :
ODU USA
Material Flammability Rating :
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Fastening Type :
Push-Pull
Termination Style :
Crimp
Number of Contacts :
19 Contact
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Shell Size, MIL :
Contact Material :
Brass
IP Rating :
IP68
Contact Finish - Mating :
Gold
Base Product Number :
G32K0C-P
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
RoHS :
Details
Voltage Rating :
300V
Orientation :
Backshell Material, Plating :
Shell Material :
Brass
Datasheets
G32K0C-P19PFG0-0000
Receptacle, Female Sockets Brass Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Chrome over Nickel 0 Push-Pull
G32K0C-P19PFG0-0000 Overview
G32K0C-P19PFG0-0000 Features
ODU MINI-SNAP? K series
G32K0C-P19PFG0-0000 Applications
There are a lot of ODU
G32K0C-P19PFG0-0000 Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER