G31KCC-P10QC00-0000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
G31KCC-P10QC00-0000
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP RECEPT, STY 3, SER
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Shielded
Series :
ODU MINI-SNAP? K
Termination :
Solder
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Product Status :
Active
Termination Style :
Solder
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Material :
Brass
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
IP Rating :
IP68
Voltage Rating :
333V
Material Flammability Rating :
Shell Size :
1
Cable Opening :
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Contact Finish - Mating :
Gold
ODU USA
Orientation :
C
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
RoHS :
Details
Current Rating :
4 A
Subcategory :
Circular Connectors
Fastening Type :
Push-Pull
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Number of Positions :
10
Backshell Material, Plating :
Contact Finish Thickness - Mating :
Shell Size, MIL :
Brand :
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Current Rating (Amps) :
4A
Contact Material :
Brass
Package :
Bulk
Contact Gender :
Socket (Female)
Features :
Ground
Mounting Style :
Panel
Shell Size - Insert :
1
Base Product Number :
G31KCC-P
Number of Contacts :
10 Contact
Primary Material :
Metal
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Color :
Silver
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Datasheets
G31KCC-P10QC00-0000
Receptacle, Female Sockets Brass Panel Mount, Through Hole 10 Positions Solder Gold Chrome over Nickel C Push-Pull
G31KCC-P10QC00-0000 Overview
G31KCC-P10QC00-0000 Features
ODU MINI-SNAP? K series
G31KCC-P10QC00-0000 Applications
There are a lot of ODU
G31KCC-P10QC00-0000 Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER