G17S2510110EU
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
G17S2510110EU
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS SLDR CUP
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Lead Free :
Lead Free
Contact Finish Thickness :
Flash
Color :
Black
Contact Plating :
Gold
Contact Design :
PREASSEM CONN
Orientation :
Straight
Pitch :
2.77mm
Contact Finish - Mating :
AU
Termination :
Solder Cup
Flammability Rating :
UL94 V-0
Voltage - Rated :
250V
Number of Positions :
25
Body Material :
Steel
Published :
Current Rating :
5A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
53.04mm
Width :
12.6mm
Gender :
Male
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mount :
Free Hanging, Panel
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Total Number of Contacts :
25
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Plating :
Tin
Number of Rows :
2
Body/Shell Style :
Receptacle
REACH SVHC :
Unknown
Connector Style :
D-Sub
HTS Code :
Body Breadth :
0.494 inch
Contact Material :
COPPER ALLOY
Packaging :
Tray
Factory Lead Time :
7 Weeks
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Series :
G17S
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Ports :
1
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
Housing Material :
Polybutylene
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Grounding Indents
Contact Type :
Signal
Reference Standard :
UL
Material :
Metal
Reliability :
COMMERCIAL
Connector Type :
Plug, Male Pins
Datasheets
G17S2510110EU
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions G17S2510110EU from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), G17S2510110EU pinout, G17S2510110EU datasheet PDF, G17S2510110EU amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions G17S2510110EU ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Amphenol Communications Solutions G17S2510110EU
G17S2510110EU Overview
G17S2510110EU Features
G17S series
G17S2510110EU Applications
There are a lot of Amphenol ICC (Commercial Products)
G17S2510110EU D-Sub Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP