G13F1C-P27LFG0-0000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
G13F1C-P27LFG0-0000
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP RECEPT, STY 1, SZ
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
ODU USA
Contact Finish Thickness - Mating :
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Shell Size, MIL :
Mounting Type :
Panel Mount
Color :
Silver
IP Rating :
IP50
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Product Status :
Active
Termination Style :
Solder
Base Product Number :
G13F1C-P
Package :
Bulk
Current Rating :
7.5 A
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Brand :
Number of Positions :
27
Contact Gender :
Socket (Female)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination :
Solder Cup
Orientation :
1
Contact Material :
Brass
Backshell Material, Plating :
Number of Contacts :
27 Contact
Shell Size :
3
Features :
Cable Opening :
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Current Rating (Amps) :
7.5A
Shell Material :
Brass
Mounting Feature :
Bulkhead - Rear Side Nut
Subcategory :
Circular Connectors
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Fastening Type :
Push-Pull
Shielding :
Unshielded
Shell Size - Insert :
3
Mounting Style :
Panel
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Series :
ODU MINI-SNAP? F
Contact Finish - Mating :
Gold
Primary Material :
Metal
Voltage Rating :
300V
Datasheets
G13F1C-P27LFG0-0000
Receptacle, Female Sockets Brass Panel Mount 27 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 1 Push-Pull
G13F1C-P27LFG0-0000 Overview
G13F1C-P27LFG0-0000 Features
ODU MINI-SNAP? F series
G13F1C-P27LFG0-0000 Applications
There are a lot of ODU
G13F1C-P27LFG0-0000 Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER