FYP2010DNTU
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FYP2010DNTU
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO220
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Peak Non-Repetitive Surge Current :
150A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
770mV @ 10A
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
150A
Max Operating Temperature :
150°C
Current Rating :
20A
Weight :
1.8g
Published :
Max Reverse Voltage (DC) :
100V
Mounting Type :
Through Hole
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Forward Current :
20A
Forward Voltage :
770mV
Factory Lead Time :
4 Weeks
Terminal Position :
Single
Max Surge Current :
150A
REACH SVHC :
No SVHC
Diode Type :
Schottky
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100μA @ 100V
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
100V
ECCN Code :
EAR99
Number of Pins :
3
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Number of Phases :
1
Diode Element Material :
SILICON
Number of Elements :
2
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Min Operating Temperature :
-65°C
Number of Terminations :
3
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Packaging :
Tube
Width :
4.83mm
Height :
16.51mm
Radiation Hardening :
No
Application :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
TO-220-3
Peak Reverse Current :
1mA
Length :
10.67mm
Operating Temperature - Junction :
-65°C~150°C
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated DC :
100V
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 9 hours ago)
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Average Rectified Current :
20A
Max Reverse Leakage Current :
100μA
Additional Feature :
FREEWHEELING DIODE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Element Configuration :
Common Cathode
Pbfree Code :
yes
Datasheets
FYP2010DNTU
onsemi FYP2010DNTU
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -65°C~150°C 20A 100V-DC 2-Element TO-220-3 Through Hole
FYP2010DNTU Overview
In this case, the forward voltage has to be set at 770mV to operate the device.Maintaining a surge current under 150A and not letting it exceed it is the key to preventing it.In this case, the forward voltage has to be set at 20A to operate the device.This part can draw 20A current.A reverse voltage peak of 1mA is applied to devices like this one.A semiconductor device's maximum reverse leakage current is 100μA, which is the current created by its reverse bias.
FYP2010DNTU Features
770mV forward voltage
a peak voltage of 1mA
a reverse voltage peak of 1mA
FYP2010DNTU Applications
There are a lot of ON Semiconductor
FYP2010DNTU applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23