FX8C-60S-SV(68)
Mfr.Part #
FX8C-60S-SV(68)
Description
CONN RCPT 60POS SMD GOLD
Number of Positions :
60
Height Above Board :
0.089 2.26mm
Connector Type :
Receptacle, Center Strip Contacts
Stack Height (Mating) :
5mm 6mm 7mm 9mm 11mm
Pitch :
0.024 0.60mm
Datasheets
FX8C-60S-SV(68)
Hirose FX8C-60S-SV(68)
Receptacle, Center Strip Contacts Tube 2 Rows 0.024 0.60mm Surface Mount 60 Positions FunctionMax™ FX8C Gold