FX8C-100S-SV(71)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FX8C-100S-SV(71)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN RCPT 100POS SMD GOLD
Stock
633
In Stock :
633
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Number of Rows :
2
Gender :
Receptacle
MIL Conformance :
No
Series :
FunctionMax™ FX8C
Factory Lead Time :
11 Weeks
Stack Height (Mating) :
5mm 6mm 7mm 9mm 11mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
REACH SVHC :
Unknown
Pbfree Code :
yes
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Number of Positions :
100
Published :
2002
Mixed Contacts :
No
Contact Material :
Bronze
Current Rating :
400mA
Housing Material :
Polyphenylene
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Option :
GENERAL PURPOSE
Height Above Board :
0.156 3.96mm
Packaging :
Tray
Voltage - Rated :
100V
Radiation Hardening :
JESD-609 Code :
e3
UL Flammability Code :
94V-0
Feature :
Board Guide
Total Number of Contacts :
100
IEC Conformance :
Connector Type :
Receptacle, Center Strip Contacts
Filter Feature :
DIN Conformance :
Pitch :
0.024 0.60mm
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount
Contact Finish :
Gold
Datasheets
FX8C-100S-SV(71)
Hirose FX8C-100S-SV(71)
Receptacle, Center Strip Contacts Tray 2 Rows 0.024 0.60mm Surface Mount 100 Positions FunctionMax™ FX8C Gold SMD/SMT Bronze