FX6A-80P-0.8SV2(93)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FX6A-80P-0.8SV2(93)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HDR 80POS SMD GOLD
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Number of Pins :
80
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Gold
Mounting Type :
Surface Mount
Connector Type :
Header, Outer Shroud Contacts
Height Above Board :
0.275 6.99mm
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Positions :
80
Series :
FX6
Stack Height (Mating) :
7mm 9mm
Contact Finish :
Gold
Number of Rows :
2
Pitch :
0.031 0.80mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
FX6A-80P-0.8SV2(93)
Header, Outer Shroud Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.031 0.80mm Surface Mount 80 Positions FX6 Gold
FX6A-80P-0.8SV2(93) Overview
FX6A-80P-0.8SV2(93) Features
FX6 series
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
80 pins