FX6A-60S-0.8SV2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FX6A-60S-0.8SV2
Manufacturer
Hirose
Description
CONN RCPT 60POS SMD GOLD
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Dielectric Withstanding Voltage :
300VAC V
Operating Temperature (Max) :
85°C
Height Above Board :
0.236 6.00mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rated Current (Signal) :
0.5A
Contact Style :
CENTRONIC
Mount :
Surface Mount
Reference Standard :
UL
Connector Type :
Receptacle, Center Strip Contacts
Contact Finish :
Gold
Contact Gender :
Male
Insulation Resistance :
100000000Ohm
Durability :
100 Cycles
Insulator Color :
Brown
Number Of PCB Rows :
2
Number of Positions :
60
Contact Material :
Phosphor Bronze
Contact Resistance :
40mOhm
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Number of Rows :
2
Reliability :
COMMERCIAL
Number of Conductors :
ONE
Insulation Material :
POLYPHENYLENE SULPHIDE
RoHS Status :
RoHS Compliant
PCB Contact Row Spacing :
4.8006 mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reach Compliance Code :
Unknown
Total Number of Contacts :
60
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Pitch :
0.031 0.80mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Stack Height (Mating) :
7mm 8mm 9mm
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
FX6
Datasheets
FX6A-60S-0.8SV2
Hirose FX6A-60S-0.8SV2
Receptacle, Center Strip Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.031 0.80mm Surface Mount 60 Positions FX6 Gold PHOSPHOR BRONZE