FX6A-20P-0.8SV1
Mfr.Part #
FX6A-20P-0.8SV1
Description
CONN HDR 20POS SMD GOLD
Gold
Termination :
SMD/SMT
Stack Height (Mating) :
6mm 8mm
Number of Positions :
20
Connector Type :
Header, Outer Shroud Contacts
HTS Code :
Number of Rows :
2
Mount :
Surface Mount
Pitch :
0.031 0.80mm
Height Above Board :
0.236 6.00mm
Unknown
Datasheets
FX6A-20P-0.8SV1
Hirose FX6A-20P-0.8SV1
Header, Outer Shroud Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.031 0.80mm Surface Mount 20 Positions FX6 Gold SMD/SMT