FX6A-20P-0.8SV(93)
Mfr.Part #
FX6A-20P-0.8SV(93)
Description
CONN HDR 20POS SMD GOLD
Connector Type :
Header, Outer Shroud Contacts
Stack Height (Mating) :
5mm 7mm
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Height Above Board :
0.197 5.00mm
Pitch :
0.031 0.80mm
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Termination :
SMD/SMT
Number of Positions :
20
FX6
HTS Code :
Header, Outer Shroud Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.031 0.80mm Surface Mount 20 Positions FX6 Gold SMD/SMT