FX6-40S-0.8SV
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FX6-40S-0.8SV
Manufacturer
Hirose
Description
CONN RCPT 40POS SMD GOLD
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Series :
FX6
RoHS Status :
RoHS Compliant
Reach Compliance Code :
Unknown
ECCN Code :
EAR99
Pitch :
0.031 0.80mm
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Gender :
FEMALE
Additional Feature :
LOW PROFILE
Feature :
Board Guide
UL Flammability Code :
94V-0
Factory Lead Time :
10 Weeks
Mixed Contacts :
No
Number of Positions :
40
Lead Free :
Lead Free
Filter Feature :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish :
Gold
Total Number of Contacts :
40
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Rows :
2
Stack Height (Mating) :
7mm 8mm 9mm
Height Above Board :
0.236 6.00mm
Mounting Type :
Surface Mount
IEC Conformance :
DIN Conformance :
Connector Type :
Receptacle, Center Strip Contacts
MIL Conformance :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
JESD-609 Code :
e3
Contact Material :
Phosphor Bronze
Pbfree Code :
yes
Datasheets
FX6-40S-0.8SV
Hirose FX6-40S-0.8SV
Receptacle, Center Strip Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.031 0.80mm Surface Mount 40 Positions FX6 Gold PHOSPHOR BRONZE