FX5M1-100P-DSL(70)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FX5M1-100P-DSL(70)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HDR 100POS R/A GOLD
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Housing Material :
Polyamide
Gender :
Male
Mount :
Through Hole
UL Flammability Code :
94V-0
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
85°C
Total Number of Contacts :
100
Option :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
100V
Factory Lead Time :
8 Weeks
Pitch :
0.039 1.00mm
MIL Conformance :
No
Filter Feature :
Min Operating Temperature :
-55°C
Termination :
Through Hole
Packaging :
Bulk
DIN Conformance :
Series :
FX5M1
Connector Type :
Header, Center Strip Contacts
Current Rating :
500mA
Contact Finish Thickness :
3.94μin 0.10μm
Number of Rows :
2
Mixed Contacts :
Feature :
Board Lock
HTS Code :
IEC Conformance :
Contact Finish :
Gold
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Published :
Number of Positions :
100
ECCN Code :
EAR99
Contact Material :
Brass
Orientation :
RIGHT ANGLE
Additional Feature :
POLARIZED, STAGGERED CONFIGURATION
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
No SVHC
Insulation Resistance :
100MOhm
Datasheets
FX5M1-100P-DSL(70)
Header, Center Strip Contacts Bulk 2 Rows 0.039 1.00mm Through Hole, Right Angle 100 Positions FX5M1 Gold Through Hole Brass
FX5M1-100P-DSL(70) Overview
FX5M1-100P-DSL(70) Features
FX5M1 series
Package / Case: Bulk
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Max Operating temperature at -55°C