FX4C3-80S-1.27DSAL(71)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FX4C3-80S-1.27DSAL(71)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN RCPT 80POS VERT GOLD
Stock
60
In Stock :
60
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Termination Type :
Solder
JESD-609 Code :
e4
Feature :
Board Lock
Series :
FX4
Reach Compliance Code :
Unknown
Stack Height (Mating) :
8mm 9mm 11mm
Contact Finish Thickness :
8.00μin 0.203μm
Filter Feature :
No
Contact Finish :
Gold
IEC Conformance :
No
Contact Material :
Phosphor Bronze
Factory Lead Time :
10 Weeks
UL Flammability Code :
94V-0
Packaging :
Tray
Total Number of Contacts :
80
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pitch :
0.050 1.27mm
Option :
GENERAL PURPOSE
Connector Type :
Receptacle, Center Strip Contacts
MIL Conformance :
Number of Rows :
2
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Number of Positions :
80
Mounting Type :
Through Hole
Contact Gender :
FEMALE
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mixed Contacts :
DIN Conformance :
Height Above Board :
0.275 6.99mm
Hirose FX4C3-80S-1.27DSAL(71)
Receptacle, Center Strip Contacts Tray 2 Rows 0.050 1.27mm Through Hole 80 Positions FX4 Gold PHOSPHOR BRONZE