FX30B-5S-3.81DSA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FX30B-5S-3.81DSA
Manufacturer
Hirose
Description
CONN RCPT 5POS 0.15 GOLD PCB
Stock
926
In Stock :
926
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
10 Weeks
Insulation Color :
Black
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Finish Thickness - Post :
39.4μin 1.00μm
Contact Finish - Post :
Tin
Mixed Contacts :
yes
Contact Shape :
RECTANGULAR
Contact Finish Thickness - Mating :
3.90μin 0.099μm
Orientation :
Straight
Packaging :
Tray
Contact Length - Post :
0.130 3.30mm
Voltage - Rated :
250V
Contact Material :
COPPER ALLOY
Reference Standard :
UL,TUV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reliability :
COMMERCIAL
Current Rating (Amps) :
13A
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Style :
Board to Board
Current Rating :
10A
Stack Height (Mating) :
20mm 25mm 30mm
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Insulation Height :
0.630 16.00mm
Mounting Type :
Through Hole
REACH SVHC :
No SVHC
Feature :
Board Guide, Board Lock
Number of Conductors :
ONE
JESD-609 Code :
e3
Contact Resistance :
2MOhm
Number of Positions Loaded :
All
Pitch - Mating :
0.150 3.81mm
Series :
FunctionMax™ FX30B
Connector Type :
Receptacle
ECCN Code :
EAR99
Fastening Type :
Latch Holder
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Solder
Number of Rows :
1
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Positions :
5
Contact Type :
Female Blade Socket
Mount :
Through Hole
Datasheets
FX30B-5S-3.81DSA
Hirose FX30B-5S-3.81DSA
1 Rows Receptacle Solder Copper Alloy Through Hole Tray Gold Polyamide (PA), Nylon 5 Positions Female Blade Socket