FX30B-5P-3.81DSA20
Mfr.Part #
FX30B-5P-3.81DSA20
Description
CONN HEADER VERT 5POS 3.81MM
Stock
213
In Stock :
213
Product Category :
Headers, Male Pins
Connector Type :
Header
Voltage - Rated :
250V
Insulation Height :
0.559 14.20mm
Reliability :
COMMERCIAL
Shrouding :
Shrouded - 2 Wall
Stack Height (Mating) :
20mm
Contact Finish - Mating :
Gold
JESD-609 Code :
e3
Current Rating :
10A
Contact Type :
Male Blade
Tray
Contact Resistance :
2MOhm
Number of Positions :
5
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Pitch - Mating :
0.150 3.81mm
ONE
Gender :
Male
Contact Length - Post :
0.130 3.30mm
Current Rating (Amps) :
13A
Fastening Type :
Push-Pull
Mount :
Through Hole
Hirose FX30B-5P-3.81DSA20
FunctionMax™ FX30B Series 1-Row Header Solder Copper Alloy Tray Through Hole Gold Polyamide (PA), Nylon 5-Position Board to Board 0.559 14.20mm Height