FX30B-3S-7.62DS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FX30B-3S-7.62DS
Manufacturer
Hirose
Description
CONN RCPT 3POS 0.3 GOLD PCB R/A
Stock
28
In Stock :
28
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Factory Lead Time :
10 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions Loaded :
All
Number of Contacts :
3
Mount :
Through Hole
Connector Type :
Receptacle
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Shape :
RECTANGULAR
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Insulation Height :
0.433 11.00mm
Contact Finish Thickness - Mating :
3.90μin 0.099μm
Contact Type :
Female Blade Socket
Applications :
GENERAL PURPOSE
Feature :
Board Guide, Board Lock
Series :
FunctionMax™ FX30B
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness - Post :
39.4μin 1.00μm
Voltage - Rated :
600V
REACH SVHC :
Unknown
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Length - Post :
0.130 3.30mm
Fastening Type :
Latch Holder
Termination :
Solder
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tray
Current Rating (Amps) :
13A
Style :
Board to Board
Pitch - Mating :
0.300 7.62mm
Number of Rows :
1
Contact Finish - Post :
Tin
Operating Temperature :
-55°C~105°C