FX2CA-20S-1.27DSAL(71)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FX2CA-20S-1.27DSAL(71)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN RECEPT 20POS 1.27MM
Stock
328
In Stock :
328
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Centronics Connectors
ECCN Code :
EAR99
Mixed Contacts :
No
Pbfree Code :
No
Current Rating :
500mA
Termination :
Through Hole
UL Flammability Code :
94V-0
Number of Rows :
2
Max Operating Temperature :
85°C
Reach Compliance Code :
Unknown
Housing Material :
PBT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Pitch :
1.27mm
MIL Conformance :
IEC Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
Filter Feature :
Contact Material :
Bronze
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Gender :
Receptacle
Mount :
Through Hole
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Contacts :
20
Connector Type :
BOARD STACKING CONNECTOR
Orientation :
Straight
Contact Plating :
Gold
HTS Code :
Voltage - Rated :
125V
Row Spacing :
1.905 mm
Insulation Resistance :
1GOhm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C