FX2BN1-52SA-1.27R
Mfr.Part #
FX2BN1-52SA-1.27R
Description
CONN RECEPT 52POS 1.27MM
Centronics Connectors
Reliability :
COMMERCIAL
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Mounting Option 1 :
LOCKING
Dielectric Withstanding Voltage :
300VAC V
Mounting Type :
CABLE
Rated Current (Signal) :
0.5A
Insulator Color :
Black
Body Breadth :
0.276 inch
Factory Lead Time :
10 Weeks
Contact Style :
CENTRONIC
Number of Pins :
52
Contact Material :
Phosphor Bronze
Reference Standard :
UL
Contact Gender :
FEMALE
RoHS Status :
RoHS Compliant
Body Length or Diameter :
1.896 inch
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reach Compliance Code :
Unknown
Termination Type :
IDC
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Contact Finish - Mating :
AU
Number of Rows :
2
Total Number of Contacts :
52
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Body Depth :
0.177 inch
Contact Resistance :
45mOhm
Operating Temperature (Max) :
85°C