FX2BA-100SA-1.27R
Mfr.Part #
FX2BA-100SA-1.27R
Manufacturer
Hirose
Description
CONN SOCKET 100POS 1.27MM (4PCS)
Stock
311
In Stock :
311
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Centronics Connectors
Gender :
FEMALE
Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Plating :
Gold
Color :
Black
Contact Finish - Mating :
AU
Pitch :
1.27mm
Lead Pitch :
1.27mm
Number of Contacts :
100
Termination :
IDT
MIL Conformance :
No
DIN Conformance :
No
Lead Free :
Lead Free
Wire/Cable Gauge :
28 AWG
Contact Material :
Bronze
Radiation Hardening :
Factory Lead Time :
10 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Design :
PREASSEM CONN
IEC Conformance :
Housing Material :
PBT
Connector Type :
IDC, Receptacle, Socket
Voltage - Rated :
125V
Mount :
Free Hanging
Current Rating :
500mA