FX2B-60PA-1.27DS
Mfr.Part #
FX2B-60PA-1.27DS
Description
CONN HEADER R/A 60POS 1.27MM
Centronics Connectors
Factory Lead Time :
10 Weeks
Gender :
Male
Contact Material :
Copper
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Number of Contacts :
60
Pitch :
1.27mm
Mount :
Through Hole
Lead Pitch :
1.27mm
Number of Rows :
2
Current Rating :
500mA