FX2A-40P-0.635SH(71)
Mfr.Part #
FX2A-40P-0.635SH(71)
Description
CONN HDR 40POS
Centronics Connectors
Contact Style :
CENTRONIC
Operating Temperature (Max) :
85°C
Insulator Color :
Brown
Contact Plating :
Gold
Rated Current (Signal) :
0.5A
Termination :
Solder
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Contact Finish - Mating :
AU
Number of Rows :
2
Body Depth :
0.441 inch
Pitch :
635μm
Operating Temperature (Min) :
-55°C
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
ECCN Code :
EAR99
Reference Standard :
UL
Reliability :
COMMERCIAL
Lead Free :
Lead Free
Contact Gender :
Male
Number of Contacts :
40
Factory Lead Time :
10 Weeks
Mounting Type :
BOARD
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Durability :
500 Cycles
Board Mounting Option :
PEG
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Contact Resistance :
45mOhm
Contact Material :
Phosphor Bronze
Mounting Style :
RIGHT ANGLE
Number of Conductors :
ONE
Mounting Option 1 :
LOCKING
Dielectric Withstanding Voltage :
300VAC V
Insulation Material :
POLYPHENYLENE SULPHIDE
Connector Type :
BOARD CONNECTOR
Number Of PCB Rows :
1
RoHS Status :
RoHS Compliant
Body Length or Diameter :
1.514 inch