FX26-40P-1SV
Mfr.Part #
FX26-40P-1SV
Description
CONN HDR 1MM VERT SMD 40POS
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Voltage Rating :
125 VAC/DC
Termination Style :
Solder
Features :
Board Guide, Solder Retention
Hirose Electric
Housing Material :
Polyamide (PA)
Contact Plating :
Gold Plated Contacts
Connector Type :
Plug, Floating
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Contact Finish Thickness :
3.94µin (0.100µm)
Pitch :
0.039 (1.00mm)
Number of Rows :
2
Mounting Angle :
Straight
Product :
Headers
Maximum Operating Temperature :
+ 140 C
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Mated Stacking Heights :
15mm, 18mm, 20mm
Brand :
Hirose Connector
RoHS :
Details
Product Status :
Active
Height Above Board :
0.400 (10.16mm)
Current Rating :
500 mA
Contact Material :
COPPER ALLOY
Product Type :
Board to Board and Mezzanine Connectors
Product Category :
Series :
FX26
Subcategory :
Contact Finish :
Gold
Number of Positions :
40
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
FX26-40P-1SV
Plug, Floating 2 Rows 0.039 (1.00mm) Surface Mount 40 Positions FX26 Gold Copper Alloy