FX20-20S-0.5SH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FX20-20S-0.5SH
Manufacturer
Hirose
Description
CONN RCPT 20POS R/A SMD GOLD
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Contact Resistance :
70mOhm
Contact Material :
Bronze
Current Rating :
500mA
Number of Conductors :
ONE
Durability :
50 Cycles
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Reliability :
COMMERCIAL
Number Of PCB Rows :
2
Gender :
Receptacle
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Series :
FunctionMax™ FX20
Packaging :
Tray
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
ECCN Code :
EAR99
Contact Finish Thickness :
3.94μin 0.10μm
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Surface Mount
Pitch :
0.020 0.50mm
Operating Temperature (Max) :
85°C
Insulator Color :
Black
Voltage - Rated :
50V
Mating Contact Row Spacing :
0.106 inch
Orientation :
RIGHT ANGLE
Rated Current (Signal) :
0.5A
Factory Lead Time :
10 Weeks
Total Number of Contacts :
20
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Positions :
20
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Insulation Resistance :
100000000Ohm
Feature :
Solder Retention
Connector Type :
Receptacle, Center Strip Contacts
Number of Rows :
2
Termination :
Solder
Height Above Board :
0.281 7.15mm
Reference Standard :
UL
Contact Finish :
Gold
Datasheets
FX20-20S-0.5SH
Hirose FX20-20S-0.5SH
Receptacle, Center Strip Contacts Tray 2 Rows 0.020 0.50mm Surface Mount, Right Angle 20 Positions FunctionMax™ FX20 Gold Solder Bronze