FX2-52S-1.27SV(71)
Mfr.Part #
FX2-52S-1.27SV(71)
Description
CONN RCPT 52POS SMD SOLDER
Stock
40
In Stock :
40
2
UL Flammability Code :
94V-0
MIL Conformance :
No
Contact Material :
Bronze
Flammability Rating :
UL94 V-0
Option :
GENERAL PURPOSE
Current Rating :
500mA
Lead Free :
Lead Free
Filter Feature :
No
Factory Lead Time :
10 Weeks
Contact Finish :
Gold
DIN Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gender :
FEMALE
Voltage - Rated :
125V
Orientation :
Straight
Connector Style :
Outer Shroud Contacts
Housing Color :
Brown
Pitch :
1.27mm
Lead Pitch :
1.27mm