FX2-40P-1.27DSL(59)
Mfr.Part #
FX2-40P-1.27DSL(59)
Description
CONN HDR RA 40POS 1.27MM
Centronics Connectors
Termination Type :
Solder
Insulator Color :
Black
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Breadth :
0.295 inch
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Contact Finish - Mating :
AU
Body Depth :
0.591 inch
Number of Conductors :
ONE
Reference Standard :
UL
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Terminal Pitch :
2.54mm
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Contact Gender :
Male
Number of Pins :
40
Factory Lead Time :
10 Weeks
Dielectric Withstanding Voltage :
300VAC V
Insulation Material :
Polyamide
Contact Style :
CENTRONIC
Total Number of Contacts :
40
PCB Contact Row Spacing :
1.905 mm
Contact Resistance :
45mOhm
Reliability :
COMMERCIAL
Number of Rows :
2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature (Max) :
85°C
Board Mounting Option :
LOCKPIN
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Mounting Style :
RIGHT ANGLE
Durability :
500 Cycles
Reach Compliance Code :
Unknown
Connector Type :
BOARD CONNECTOR
Number Of PCB Rows :
4
Length - Termination :
0.13 inch
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Mounting Type :
BOARD
Contact Material :
Phosphor Bronze
Mounting Option 1 :
LOCKING
Body Length or Diameter :
1.396 inch
Rated Current (Signal) :
0.5A