FX2-40P-1.27DS(71)
Mfr.Part #
FX2-40P-1.27DS(71)
Description
CONN BTB PLUG 40POS R/A SOLDER
Stock
786
In Stock :
786
Centronics Connectors
Orientation :
RIGHT ANGLE
Type :
Board to Board
Flammability Rating :
UL94 V-0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Pitch :
1.27mm
Lead Free :
Lead Free
Connector Style :
Center Strip Contacts
Factory Lead Time :
10 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
FX2
Number of Rows :
2
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Positions :
40
Housing Material :
Polyphenylene
Contact Material :
Bronze
Housing Color :
Black
Pitch :
1.27mm
Voltage - Rated :
125V
Gender :
Male
Current Rating :
500mA