FX2-32S-1.27DSL(71)
Mfr.Part #
FX2-32S-1.27DSL(71)
Description
CONN BTB RCPT 32POS R/A SOLDER
Stock
118
In Stock :
118
Centronics Connectors
Connector Style :
Outer Shroud Contacts
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
Board to Board
UL Flammability Code :
94V-0
Option :
GENERAL PURPOSE
REACH SVHC :
No SVHC
Orientation :
RIGHT ANGLE
Filter Feature :
No
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Current Rating :
500mA
Reach Compliance Code :
Unknown
Mixed Contacts :
No
Connector Type :
Receptacle
Contact Material :
Bronze
Number of Rows :
2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Contact Gender :
FEMALE
Total Number of Contacts :
32
Feature :
Board Lock
Pitch :
1.27mm
DIN Conformance :
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
POLARIZED, STAGGERED CONFIGURATION
Contact Finish :
Gold
ECCN Code :
EAR99
Row Spacing :
1.905 mm
Series :
FX2
HTS Code :
Number of Positions :
32
Voltage - Rated :
125V