FX2-120P-1.27SV
Mfr.Part #
FX2-120P-1.27SV
Description
CONN PLUG 120POS SMD SOLDER
Centronics Connectors
ECCN Code :
EAR99
UL Flammability Code :
94V-0
Lead Free :
Contains Lead
Number Of PCB Rows :
2
Housing Color :
Brown
Housing Material :
Plastic
Operating Temperature (Max) :
85°C
Body Depth :
0.339 inch
Contact Material :
Bronze
Dielectric Withstanding Voltage :
300VAC V
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Number of Rows :
2
Body/Shell Style :
Receptacle
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
PCB Contact Row Spacing :
5.588 mm
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
FX2
Mixed Contacts :
No
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Reach Compliance Code :
Unknown
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Pitch :
1.27mm
Total Number of Contacts :
120
DIN Conformance :
No
Contact Finish :
Gold
Flammability Rating :
UL94 V-0
Connector Style :
Center Strip Contacts
Number of Positions :
120
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Reliability :
COMMERCIAL
Connector Type :
PLUG
Rated Current (Signal) :
0.5A
Gender :
Male
Body Length or Diameter :
3.396 inch
Reference Standard :
UL
Termination :
Solder
Filter Feature :
IEC Conformance :
MIL Conformance :
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Contact Resistance :
45mOhm