FX2-120P-1.27DS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FX2-120P-1.27DS
Manufacturer
Hirose
Description
CONN BTB PLUG 120POS R/A SOLDER
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Centronics Connectors
Current Rating :
500mA
Orientation :
RIGHT ANGLE
Connector Type :
PLUG
Total Number of Contacts :
120
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Operating Temperature (Max) :
85°C
Durability :
500 Cycles
Lead Free :
Lead Free
Mounting Option 1 :
LOCKING
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Contact Resistance :
45mOhm
Rated Current (Signal) :
0.5A
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Connector Style :
Center Strip Contacts
PCB Contact Row Spacing :
1.905 mm
Radiation Hardening :
No
Number Of PCB Rows :
4
Number of Rows :
2
Contact Style :
CENTRONIC
Body Length or Diameter :
3.396 inch
Pitch :
1.27mm
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Withstanding Voltage :
300VAC V
Voltage - Rated :
125V
Series :
FX2
Number of Positions :
120
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Color :
Black
Contact Finish Thickness :
7.87μin 0.200μm
Reference Standard :
UL
Gender :
Male
Body Depth :
0.591 inch
Contact Finish :
Gold
Flammability Rating :
UL94 V-0
HTS Code :
Number of Conductors :
ONE
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Contact Material :
Bronze
Reliability :
COMMERCIAL
Lead Pitch :
1.27mm
Termination :
Solder
Length - Termination :
0.13 inch