FX18-60P-0.8SH
Mfr.Part #
FX18-60P-0.8SH
Description
CONN HDR 60POS R/A SMD GOLD
HTS Code :
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mixed Contacts :
No
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Bronze
Option :
GENERAL PURPOSE
Termination :
Solder
DIN Conformance :
No
Feature :
Board Guide
Radiation Hardening :
Contact Resistance :
90mOhm
Number of Positions :
60
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature (Min) :
-55°C
IEC Conformance :
Current Rating :
3A
MIL Conformance :
Body/Shell Style :
PLUG
Number of Conductors :
ONE
Gender :
Male
Connector Type :
Header, Outer Shroud Contacts
Packaging :
Tray
Reference Standard :
UL
UL Flammability Code :
94V-0
Height Above Board :
0.374 9.50mm
REACH SVHC :
No SVHC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rated Current (Signal) :
0.5A
Series :
FunctionMax™ FX18
Filter Feature :
Pitch :
0.031 0.80mm
JESD-609 Code :
e4
Number of Rows :
2
Voltage - Rated :
100V
Operating Temperature (Max) :
80°C
Total Number of Contacts :
60
RoHS Status :
RoHS Compliant
Reliability :
COMMERCIAL
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Housing Material :
Polyamide
Insulator Color :
Black
Orientation :
RIGHT ANGLE
Number Of PCB Rows :
2
Datasheets
FX18-60P-0.8SH
Hirose FX18-60P-0.8SH
Header, Outer Shroud Contacts Tray 2 Rows 0.031 0.80mm Surface Mount, Right Angle 60 Positions FunctionMax™ FX18 Gold Solder Bronze