FX18-40P-0.8SV
Mfr.Part #
FX18-40P-0.8SV
Description
CONN HDR 40POS SMD GOLD
Current Rating :
3A
Pitch :
0.031 0.80mm
Stack Height (Mating) :
15mm 20mm
Housing Material :
Polyamide
Reach Compliance Code :
Unknown
Height Above Board :
0.341 8.65mm
Contact Finish Thickness :
3.94μin 0.10μm
Lead Free :
Lead Free
REACH SVHC :
No SVHC
ECCN Code :
EAR99
Series :
FunctionMax™ FX18
Connector Type :
Header, Outer Shroud Contacts
Orientation :
Straight
Gender :
Male
Number of Positions :
40
Feature :
Board Guide
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
100V
Factory Lead Time :
12 Weeks
Termination :
Through Hole
Datasheets
FX18-40P-0.8SV
Hirose FX18-40P-0.8SV
Header, Outer Shroud Contacts Tray 2 Rows 0.031 0.80mm Surface Mount 40 Positions FunctionMax™ FX18 Gold Through Hole Bronze