FX18-140P-0.8SV
Mfr.Part #
FX18-140P-0.8SV
Description
CONN HDR 140POS SMD GOLD
Stock
64
In Stock :
64
Filter Feature :
No
Factory Lead Time :
12 Weeks
UL Flammability Code :
94V-0
MIL Conformance :
No
Pitch :
0.031 0.80mm
Option :
GENERAL PURPOSE
Termination :
SMD/SMT
Number of Positions :
140
Connector Type :
Header, Outer Shroud Contacts
Mixed Contacts :
Stack Height (Mating) :
15mm 20mm
Total Number of Contacts :
140
Feature :
Board Guide
Height Above Board :
0.341 8.65mm
DIN Conformance :
Gender :
Male
Series :
FunctionMax™ FX18
IEC Conformance :
REACH SVHC :
Unknown
Datasheets
FX18-140P-0.8SV
Hirose FX18-140P-0.8SV
Header, Outer Shroud Contacts Tray 2 Rows 0.031 0.80mm Surface Mount 140 Positions FunctionMax™ FX18 Gold SMD/SMT Bronze