FX12B-60S-0.4SV
Mfr.Part #
FX12B-60S-0.4SV
Description
CONN RCPT 60POS SMD GOLD
Stock
5
In Stock :
5
1 (Unlimited)
Housing Material :
Polyamide
Series :
FX12
IEC Conformance :
No
Durability :
30 Cycles
Filter Feature :
No
Pbfree Code :
yes
UL Flammability Code :
94V-0
Number of Conductors :
ONE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Color :
Black
Mixed Contacts :
Contact Resistance :
100MOhm
DIN Conformance :
Gender :
Receptacle
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
Contact Material :
Bronze
Option :
GENERAL PURPOSE
MIL Conformance :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Feature :
Solder Retention
Voltage - Rated AC :
30V
Termination :
Solder
Voltage - Rated :
30V
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Mounting Type :
Surface Mount
Orientation :
Straight
Height Above Board :
0.047 1.20mm
Flammability Rating :
UL94 V-0
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Pitch :
400μm
Rated Current (Signal) :
0.3A
Reliability :
COMMERCIAL
Min Operating Temperature :
-55°C
Dielectric Withstanding Voltage :
100VAC V
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Max Operating Temperature :
85°C
Reference Standard :
UL
Insulation Resistance :
50mOhm
Connector Type :
Receptacle, Outer Shroud Contacts
Lead Free :
Lead Free
Total Number of Contacts :
60
Current Rating :
300mA
REACH SVHC :
No SVHC
Number Of PCB Rows :
2
Number of Positions :
60
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Pitch :
0.016 0.40mm
Contact Finish Thickness :
3.94μin 0.10μm
Stack Height :
1.5mm
Datasheets
FX12B-60S-0.4SV
Hirose FX12B-60S-0.4SV
Receptacle, Outer Shroud Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.016 0.40mm Surface Mount 60 Positions FX12 Gold Solder Bronze
FX12B-60S-0.4SV Overview
FX12B-60S-0.4SV Features
FX12 series
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
Max Operating temperature at -55°C