FX11LA-100S/10-SV(71)
Mfr.Part #
FX11LA-100S/10-SV(71)
Description
CONN RCPT 100POS SMD GOLD
Orientation :
Straight
Mount :
Surface Mount
HTS Code :
RoHS Compliant
Dielectric Withstanding Voltage :
150VAC V
Gender :
Receptacle
Durability :
50 Cycles
Stack Height :
2mm
Current Rating :
300mA
Published :
Termination :
SMD/SMT
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Contact Style :
BELLOWED TYPE
Flammability Rating :
UL94 V-0
Packaging :
Tray
UL Flammability Code :
94V-0
Feature :
Board Guide, Ground Plate, Solder Retention
Lead Free :
Lead Free
Height Above Board :
0.065 1.65mm
Operating Temperature (Max) :
85°C
JESD-609 Code :
e3
Number Of PCB Rows :
2
Number of Conductors :
ONE
Contact Material :
Bronze
Reliability :
COMMERCIAL
Number of Positions :
100
Housing Color :
Beige
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
50V
Connector Type :
Receptacle, Center Strip Contacts
Number of Rows :
2
MIL Conformance :
No
Pitch :
0.020 0.50mm
Radiation Hardening :
No
Series :
FX11
Contact Resistance :
60mOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
IEC Conformance :
Rated Current (Signal) :
0.3A
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Reference Standard :
UL
Lead Pitch :
500μm
Total Number of Contacts :
110
Factory Lead Time :
12 Weeks
Filter Feature :
DIN Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish :
Gold
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Housing Material :
Polymer
REACH SVHC :
No SVHC
Mixed Contacts :
Hirose FX11LA-100S/10-SV(71)
Receptacle, Center Strip Contacts Tray 2 Rows 0.020 0.50mm Surface Mount 100 Positions FX11 Gold SMD/SMT Bronze