FX11B-100P-SV
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FX11B-100P-SV
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HDR 100POS SMD GOLD
Stock
6
In Stock :
6
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Total Number of Contacts :
100
Termination :
SMD/SMT
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Above Board :
0.084 2.13mm
Mounting Type :
Surface Mount
Connector Type :
Header, Outer Shroud Contacts
Stack Height :
2.5mm
Operating Temperature (Max) :
85°C
Contact Finish Thickness :
3.94μin 0.10μm
Body Depth :
0.106 inch
Reach Compliance Code :
Unknown
Factory Lead Time :
10 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Conductors :
ONE
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Contact Resistance :
70mOhm
PCB Contact Row Spacing :
4.7498 mm
Pitch :
0.020 0.50mm
Contact Style :
BELLOWED TYPE
Rated Current (Signal) :
0.3A
Contact Finish :
Gold
Insulator Color :
Beige
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Body Length or Diameter :
1.165 inch
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number Of PCB Rows :
2
Feature :
Solder Retention
Board Mounting Option :
PEG
Packaging :
Tray
Reference Standard :
UL
Reliability :
COMMERCIAL
Published :
2013
Number of Positions :
100
Number of Rows :
2
Durability :
50 Cycles
Series :
FX11
Mounting Option 1 :
LOCKING
Datasheets
FX11B-100P-SV
Hirose FX11B-100P-SV
Header, Outer Shroud Contacts Tray 2 Rows 0.020 0.50mm Surface Mount 100 Positions FX11 Gold SMD/SMT COPPER ALLOY