FX10A-96S-SV(21)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FX10A-96S-SV(21)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN RCPT 96POS SMD GOLD
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Contact Finish :
Gold
Contact Finish Thickness :
3.94μin 0.10μm
Factory Lead Time :
10 Weeks
REACH SVHC :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
FunctionMax™ FX10
Stack Height (Mating) :
4mm 5mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Number of Rows :
2
Mounting Type :
Surface Mount
Pitch :
0.020 0.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Published :
Number of Positions :
96
Gender :
Receptacle
Feature :
Board Guide, Solder Retention
Contact Material :
Bronze
Connector Type :
Receptacle, Center Strip Contacts
Termination :
SMD/SMT
HTS Code :
Height Above Board :
0.126 3.20mm
Datasheets
FX10A-96S-SV(21)
Receptacle, Center Strip Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.020 0.50mm Surface Mount 96 Positions FunctionMax™ FX10 Gold SMD/SMT Bronze